prowincja
stowarzyszenie kulturalne

Ręce splamione farbą
Wystawa Ewy Ciepielewskiej

"Ręce plamione farbą, czyli 30 lat z transawangardą" to wystawa ukazująca dorobek Ewy Ciepielewskiej, jednej ze współzałożycielek słynnej wrocławskiej Grupy LUXUS (1980). Artystka tworzy obrazy olejne, akrylowe i akwarelowe odwołując się ich stylistyką do estetyki kampu oraz takich nurtów, jak pop-art, transawangarda i realizm magiczny. Wystawa w Galerii Bielskiej BWA dostępna jest od 11 kwietnia do 11 maja 2014.

Dane wydarzenia
Miejsce Bielsko-Biała,Galeria Bielska BWA
Początek 2014-04-11
Koniec 2014-05-11
Rodzaj wydarzenia Wystawa malarstwa lub grafiki

Ewa Ciepielewska urodziła się w 1960 roku w Wałbrzychu. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1984 roku w pracowni doc. Konrada Jarodzkiego; aneks w pracowni Wiedzy Wizualnej doc. Leszka Kaćmy. Z Grupą LUXUS stworzyła kilkadziesiąt wspólnych aranżacji i wystaw, współtworzyła również Magazyn LUXUS i inne publikacje grupy.

Od 1984 roku wystawia indywidualnie i podejmuje samodzielne przedsięwzięcia artystyczne i ekologiczne. Od lat 80. współorganizuje wystawy i wydarzenia związane z Nowym Rokiem Księżycowym. W latach 1994-1995 współpracowała przy wydawaniu krakowskiego magazynu „Piątek Wieczorem" i uczestniczyła w dziejących się wokół niego wydarzeniach artystycznych. W latach 1995-1996 wraz z Magdą Mosiewicz w dwuosobowym zespole Niebieskie Pantery (Panterras azzurras) organizowały Lotny Festiwal poza Murami. Od 1997 roku realizuje projekt artystyczny VOLANS Współczesna Sztuka w 1000 sztuk, którego jest współautorką. Od roku 2000 ponownie zajmuje się malowaniem obrazów, poszukując własnych środków wyrazu, znaczenia i miejsca malarstwa we współczesnym świecie. Najchętniej umieszcza je w bezpośrednim otoczeniu przyrody lub innych nietypowych środowiskach wystawienniczych. Organizuje przedsięwzięcia zaangażowane społecznie i ekologicznie we współpracy m.in.: z ośrodkami wychowawczymi, krakowską Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Klubem Gaja z Bielska-Białej, szwajcarską Fundacją Kultury Pro Helvetia, Instytutem Multimedialnym. Uczestniczy w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, jest autorką wystaw indywidualnych, akcji plenerowych, murali i zaangażowanych społecznie happeningów. W 2010 roku zajmowała się studium nad barwą i terapią sztuką w Stichting Emerald w Hadze.

Ewa Ciepielewska, Zielone uspokaja, 2006, technika mieszana, płótno, 110 x 100 cm

 

Więcej informacji o wystawie i artystce na stronach BWA


Ostatnia aktualizacja: 2014-04-10 20:03:06

Udostępnij
Dodaj komentarz