prowincja
stowarzyszenie kulturalne

Traktat o obrazie Zbigniew Rybczyński

Serdecznie zapraszamy do Galerii BWA w Bielsku-Białej na wystawę prezentującą twórczość Zbigniewa Rybczyńskiego - wybitnego reżysera, operatora filmowego, autora eksperymentalnych filmów animowanych, prac wideo i wideoklipów, nowatora w dziedzinie techniki filmowej. Artysta znany jest przede wszystkim jako twórca "Tanga", nagrodzonego w 1983 roku Oscarem - nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej - za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Dane wydarzenia
Miejsce Galeria Bielska BWA,Bielsko-Biała
Początek 2014-04-15
Koniec 2014-05-11
Rodzaj wydarzenia Wystawa malarstwa lub grafiki

Wystawa „Traktat o obrazie" jest niezwykłym zbiorem dokumentów pokazujących drogę artysty do końcowego rezultatu, jakim jest film. Zawiera szkice, rysunki, wykresy, zapis pomysłów i rozwiązań technicznych, prace bardziej naukowca niż artysty.

Zbigniew Rybczyński porównywany jest nie bez racji do Leonarda da Vinci, który był wynalazcą, rozwiązywał problemy i stawiał sobie zadania, o których wcześniej nikt nawet nie pomyślał. Wystawa zawiera kilkaset prac na papierze oraz cztery wielkoformatowe prace malarskie, a także projekcję słynnych filmów artysty, w tym kultowego „Tanga". Wystawa „Traktat o obrazie", przygotowana przez Centrum Sztuki WRO jest depozytem Art Stations Foundation. Była prezentowana w ADK (Akademie der Künste) w Berlinie, ZKM (Zentrum für Kunst und Medientechnologie) w Karlsruhe, Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, a na przełomie 2013/2014 roku w galerii Atlas Sztuki w Łodzi.

Wystawa będzie dostępna od 15 kwietnia.


W tym dniu o godzinie 16:00 odbędzie się otwarte spotkanie ze Zbigniewem Rybczyńskim, po którym wystawa będzie udostępniona zainteresowanym.

Więcej szczegółów o tym wydarzeniu znajdą Państwo na stronach BWA.

Zbigniew Rybczyński, „Palmuz”, 1973, kadr z filmu krótkometrażowego, 35 mm, 9:38 min, SMFF Se-Ma-ForZbigniew Rybczyński, Plamuz, 1973, kadry z filmu krótkometrażowego, 35 mm, 9:38 min, SMFF Se-Ma-For


Materiały organizatora.

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2014-04-10 19:51:00

Udostępnij
Dodaj komentarz