prowincja
stowarzyszenie kulturalne

Fotografia dzikiej przyrody 2014
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała

Wystawa „Wildlife Photographer of the Year 2014/ Fotografia dzikiej przyrody 2014” jest pokłosiem jubileuszowej, 50. edycji popularnego konkursu, który rokrocznie organizuje Natural History Museum w Londynie i BBC Worldwide. Co roku kilka tysięcy fotografów nadsyła do Londynu swoje zdjęcia wykonane w naturalnych plenerach na wszystkich kontynentach, będące wynikiem wnikliwej obserwacji flory i fauny, często wielomiesięcznego podążania tropami dzikich zwierząt. Jury wybiera finalistów i zwycięzców poszczególnych kategorii. W obecnej edycji jurorzy ocenili 40 tys. 421 zdjęć nadesłanych z ponad 90 krajów. Każdorazowo pokonkursowa wystawa prezentuje 100 najciekawszych – nagrodzonych i wyróżnionych – zdjęć dzikiej przyrody, ukazujących bogactwo życia na Ziemi. Wystawa będzie dostępna w dniach 2-30 stycznia 2015

Dane wydarzenia
Miejsce Galeria Bielska BWA
Początek 2015-01-02
Koniec 2015-01-30
Rodzaj wydarzenia Wystawa fotografii

 Wernisaż wystawy odbędzie się 2 stycznia o godzinie 18:00. Wstęp na wystawę jest  bezpłatny!

 Więcej informcji o wystawie

Nagrodę główną i tytuł Wildlife Photographer of the Year 2014 / Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Michael „Nick” Nichols z USA za czarno-białe zdjęcie pt. „The Last Great Picture” („Ostatni taki wspaniały obraz”). Autor zwyciężył też w kategorii „Czerń i biel”. Ten archetypiczny obraz ukazuje śpiące lwice z młodymi, odpoczywające na skałach krótko po tym, jak przepędziły atakujące je samce. Autor sfotografował lwy w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii, gdzie wędrował za stadem przez sześć miesięcy. Zdjęcie wykonane zostało w technice podczerwieni, pozwalającej ujrzeć to, co niewidoczne dla oka, która sprawia, że obraz jawi się jako magiczny, tajemniczy i niespotykany.

Tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2014 / Młody Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Hiszpan Carlos Perez Naval (w kategorii do 10 lat) za zdjęcie pt. „Stinger in the Sun” („Żądło w słońcu”), ukazujące skorpiona w blasku słońca.

Nie brak wśród najlepszych fotografów obecnej edycji konkursu także Polaka – Łukasz Bożycki z Warszawy został finalistą kategorii „Ssaki” za zdjęcie pt. „Winter hang-out” („Zimowe zawieszenie”). Autor, łączący zawód biologa z pasją fotografowania przyrody, uchwycił w obiektywie pogrążonego w hibernacji nietoperza – nocka rudego – w starym bunkrze z czasów II wojny światowej, podczas wyprawy zimowej w Puszczy Piskiej na Mazurach, w towarzystwie znawcy tych ssaków Piotra Tomasika. Zwycięskie zdjęcie zadedykował przyjacielowi, który zmarł wkrótce po wyprawie.

W obecnej edycji konkursu jest kilka nowości – w poszczególnych, nieco zmienionych, kategoriach, nie ma kolejnych miejsc i wyróżnień, ale jest kilku finalistów i jeden zwycięzca. Po raz pierwszy ustanowiono nową nagrodę specjalną – People’s Choice Award (Nagroda Publiczności). Spośród tysięcy wszystkich zdjęć niezakwalifikowanych do wystawy jury wybrało 50 i poddało je publicznej ocenie i wyborowi, poprzez głosowanie internetowe. Efektem jest pięć dodatkowych fotografii, które można zobaczyć na stronie internetowej konkursu: www.wildlifephotographeroftheyear.com (zdjęcia te nie były prezentowane na premierowej wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie).

Wśród piątki finalistów wybranych przez internautów jest także fotografia wykonana przez Polaka, Marka Kosińskiego pt. „Jelenie i żurawie”. – „Marek Kosiński był pierwszym polskim fotografikiem, którego praca znalazła się na wystawie, w edycji 2002 roku, a więc jego powtórny sukces przyszedł dopiero po dwunastu latach. Ale w międzyczasie syn państwa Kosińskich, Bartek, został zwycięzcą kategorii ‘Poniżej 10 lat’ w edycji Wildlife Photographer of the Year 2012. Za to praca Łukasza Bożyckiego po raz pierwszy została zakwalifikowana do wystawy w poprzedniej edycji w 2013 roku i teraz – już po roku – podobny sukces” – mówi o udziale Polaków konkursie Jerzy Zegarliński, kurator wystawy w Polsce.

Uroczyste otwarcie wystawy, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród 50. edycji konkursu miało miejsce 21 października 2014 roku w londyńskim Natural History Museum. Po londyńskiej prezentacji w 2014 roku, w 2015 roku wystawa wędruje po całym świecie – w Polsce zagości po raz 13. W Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej wystawa prezentowana jest nieprzerwanie od 2004 roku, za każdym razem przyciągając rekordową ilość zwiedzających. W 2015 roku inauguracja polskiej trasy wystawy ponownie, jak było w początkowych latach, odbędzie się w Bielsku-Białej, następnie zdjęcia pokazywane będą w 11 innych miastach. Wystawie patronują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart. Więcej informacji o wystawie można znaleźć na www.FotografiaDzikiejPrzyrody.pl

Michael Nick Nichols "The Last Great Picture"

Ostatnia aktualizacja: 2014-12-08 12:47:00

Udostępnij
Dodaj komentarz