prowincja
stowarzyszenie kulturalne

Krajobrazy Umysłu Ewelina Hojdys

Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Eweliny Hojdys pt. "Krajobrazy umysłu".
Będzie ona zawierać prace malarskie poruszające popularny od wielu wieków temat – Pejzaż.
Wernisaż odbędzie się 14 lutego 2014 (piątek), o godzinie 17:00.

Dane wydarzenia
Miejsce Klub śrubka
Początek 2014-02-14
Koniec 2014-03-12
Rodzaj wydarzenia Wystawa malarstwa lub grafiki

Ewelina Hojdys o wystawie

W pracach zgromadzonych od roku 2010 można dostrzec zmiany jakie następowały w sposobie postrzegania przeze mnie tej tematyki. Pierwsze spotkania z zagadnieniem to plenerowe próby „przepisania” na płótno tego co jest w naturze, w miarę realistycznie, pozwalając sobie na lekkie szaleństwo kolorystyczne. Następnie postanowiłam odkryć więcej, sięgnąć w głąb siebie, poszukać pejzaży w swojej głowie przeprowadzając dialog pomiędzy tym co jest dla mnie natchnieniem i co dostrzegam w naturze, a tym co widzi mój umysł i w jaki sposób to widzi.Jest jeszcze człowiek. Też może być pejzażem! Natura i człowiek to piękny związek trwający nie od dziś. Dlatego wszystkie niesamowite wzniesienia, doliny, krawędzie, krągłości i zagłębienia ludzkiego ciała to dla mnie również bogate źródło inspiracji. Tak samo jak przyroda zaskakująca wciąż swoją zmiennością, grą światła, cienia i kolorów. Intensywne barwy mocno ze sobą kontrastujące to mój świat. Lubię odnajdywać je tam, gdzie nikt ich nie dostrzega, podkreślać, wyolbrzymiać, nasycać.

Informacje o artystce

Absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego im. Juliana Fałata w Bielsku – Białej, specjalizacja - reklama wizualna.
Obecnie studentka na Wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.

O sobie:

Ewelina HojdysOd najmłodszych lat sztuka jest moim wiernym towarzyszem. Wciąż jednak poznaję ją na nowo i odkrywam przed sobą nowe możliwości, nowe sposoby wyrażania swojej osobowości. Staram się rozwijać w różnych dziedzinach, jednakże najbliższe mojemu sercu pozostają rzeźba i malarstwo.
W mojej dotychczasowej twórczości rzeźbiarskiej dominuje sztuka figuratywna, reprezentuje ona proces poznawania przeze mnie ciała ludzkiego i jego mechanizmów, z czasem jednak model staje się dla mnie inspiracją i pretekstem do przetwarzania go według własnych potrzeb i spostrzeżeń.

W pracach z ceramiki dominuje u mnie inspiracja naturą, fascynuję się światem podwodnym, koralowcami. Natomiast w malarstwie zachwyca mnie przede wszystkim kolor, lubię ze sobą zestawiać kontrastowe barwy, szukam ich w miejscach, w których nie są dostrzegalne na pierwszy rzut oka, lub przetwarzam je według własnego pomysłu.

Poza sztuką interesuje mnie również dekoracja wnętrz i florystyka.

Dotychczasowe wystawy:

  • 2009: Udział w zbiorowej wystawie pokonkursowej „Portret rodzinny” w Lublinie.
  • 2011: Udział w zbiorowej wystawie poplenerowej ”Harenda 2011” w Galerii Wydziału Rzeźby przy Placu Matejki 13 w Krakowie.
  • 2013 - 2014: CISZA DIALOGU – Wystawa prac studentów i absolwentów Pracowni Rzeźby W Ceramice Na Wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych
    • Galeria Lipowa 3, Kraków
    • Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Bolesławiec
    • Centrum Wiara i Kultura, Hebdów  
Jedna z prac artystki

Ostatnia aktualizacja: 2014-02-01 14:49:31

Udostępnij
Dodaj komentarz