prowincja
stowarzyszenie kulturalne

Czego chcemy w kulturze?


2016.01.13 Projekty Kultura

Młodzi ludzie pragną czym prędzej zakończyć uciążliwą edukację w szkołach średnich Żywca i wyjechać z „tego miasta”. O powrotach prawie nikt z Was nie wspomina. To zjawisko, występujące powszechnie, grozi dalszą marginalizacją miasta. Nikt nie jest prorokiem we własnym domu. Dlatego zastrzeganie się, że po studiach nikt nie powróci do Żywca jest przysłowiowym „wróżeniem z fusów”. Dlaczego nic wartościowego w sferze kultury w Żywcu się nie dzieje? Wszyscy mieszkańcy ciągle czekają. Po co się narażać lokalnym władzom czy gronu pedagogicznemu w każdej szkole, czy księdzu w najbliższej parafii? Byle mieć święty spokój i narzekać na wszystko i wszystkich.

 Społeczeństwo obywatelskie winno same podejmować o sobie decyzje. Poprzednie doświadczenia społeczne kreowały Polaków zgodnie z hasłem: „bierny, mierny ale wierny” (BMW). I tak to już pozostało. Władze mają święty spokój a społeczeństwo może sobie ponarzekać. Skoro twierdzicie, że jest tak źle, to sami zabierzcie głos w tej sprawie na stronie internetowej. Przedstawiciele władzy zaglądają na nią i czytają. Dzięki temu Wasze zdanie będzie publicznie znane. Bo bez  inicjatywy samych mieszkańców nic się nie zmieni. Sprawujący władzę wykorzystują nazbyt obiegowe opinie do dalszego ograniczania nakładów na kulturę. Po co dodatkowe kłopoty finansowe? A ciągłe utyskiwanie na nijakość oferty kulturalnej to prawdopodobnie wygodna dla wszystkich postawa. Gdyby zaś spojrzeć na nas samych, to trzeba bezkrytycznie stwierdzić, że ta powszechna inercja kulturalna wynika z naszego powszechnego analfabetyzmu kulturalnego.

Szkoła, na każdym poziomie, wyposaża młodzież jedynie w ładunek wiedzy nie kształtując nawyków i upodobań, pozbawiając aktywności twórczej swych wychowanków. W ten sposób ulegamy podświadomie procesowi degradacji społecznej i kulturowej. Czy  stan permanentnej bylejakości jest wygodny dla mieszkańców Żywca. Chyba tak. Po co nam kłopoty związane z próbami kreowania własnej aktywności ? Po co nam być lepszym w nauce i w życiu społecznym ?  Wystarczy mieć „kasę”. Czy na pewno ? Pomimo posiadania środków finansowych, możemy w swym życiu dokonywać transakcji. Jak jednak zostać w tej sytuacji człowiekiem ? W tym przypadku, pomimo olbrzymich nakładów finansowych, zostajemy marginesem wszelkich działań, w tym głównie intelektualnych.

Skoro w Żywcu tzw. intelektualne elity (pedagodzy, prawnicy, kadra inżynieryjno – techniczna, lekarze) nie potrzebują uczestnictwa w życiu intelektualnym, społeczno – kulturalnym, to niech uczynią to młodzi. Spójrzcie sami. Nijakość intelektualna miejscowych „elit” przekłada się na bylejakość życia społecznego Żywca. Czy nijakość intelektualna „elit”, to bezładne dryfowanie w obszarze ich interesowności?  Czas na zmiany w metodach sprawowania władzy, tak  by obywatel stał się podmiotem wszelkich działań wybranych reprezentantów lokalnej społeczności. Czas na aktywność obywatelską samych mieszkańców. Już teraz, nie czekając na termin kolejnych wyborów. Spróbujmy być inni.


Włodzimierz Zwierzyna

 Udostępnij
Dodaj komentarz
Zobacz inne artykuły na naszym blogu