prowincja
stowarzyszenie kulturalne

Miasto Kolorów
Wystawa fotografii Justyny Komar

Zapraszamy na wystawę fotografii Justyny Komar, prezentującą prace z cyklu "Miasto Kolorów". Wernisaż wystawy odbędzie się w klubie "śrubka" w Żywcu, 11 lipca 2014 (piątek) o godzinie 17:30. Serdecznie zapraszamy!

Dane wydarzenia
Miejsce Klub śrubka
Początek 2014-07-11
Koniec 2014-08-07
Rodzaj wydarzenia Wystawa fotografii

O wystawie

Tytuł jest metaforą, chociaż wnikliwie oglądając zdjęcia możemy domyśleć się konkretnego miejsca geograficznego. W proponowanym cyklu kolor to wartość nadrzędna, a jego istnienie ściśle związane jest z układami geometrycznymi fragmentów architektury.

"Pomimo kompozycji niemal abstrakcyjnej z łatwością odczytujemy inspirującą autorkę rzeczywistość. W ten sposób realność motywu staje się kanwą, na której rozgrywa się spektakl zależności koloru i formy, odczuwany przez widza nie na poziomie informacji, ale już na poziomie emocji i estetyki.

A zatem, obecny na prawie wszystkich fotografiach błękit, wypełniający większość płaszczyzny zdjęcia, pozwala na wpisywanie się w siebie kontrastowo żółci, oranży i zieleni. Kierunki linii, od dynamicznych skosów, po stabilne piony i poziomy, wyznaczają czystą graficznie przestrzeń.

Justyna Komar posługuje się aparatem fotograficznym jak narzędziem rysunkowym. Precyzyjnie wyznacza najistotniejsze miejsca w kompozycji, które emanują energią, skupiając uwagę odbiorcy. Raz jest to centralnie umieszczona latarnia uliczna „wyrastająca” z wąskiego pasa intensywnej żółci, albo intrygujący zielenią prostokąt drogowskazu pomiędzy linearną strukturą mostu.

Jakie jest przesłanie jej fotografii? Chodzi o wskazywanie wyjątkowych zakątków koloru w prozaicznej rzeczywistości. Autorka, wrażliwa na poetykę zwykłego miejsca, poprzez zapis fotograficzny odkrywa dla innych świat, którego być może na co dzień nie widzą. W tym świecie kolor nieba jest niejako lustrem odbijającym przy odrobinie wyobraźni nas samych, trochę lepszych i może piękniejszych.

Podobnie jak włoski fotograf Franco Montana, Justyna Komar czyni fotografię koloru odzwierciedleniem subtelnych stanów gotowości na przyjmowanie piękna w sposób naturalny i na co dzień. "
Witold Jacyków

O autorce

Justyna Komar - zdjęcie ze strony autorki Absolwentka studiów podyplomowych „Elementy informatyki i obsługa programów graficznych” w Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Śląskim (Filia w Cieszynie), magister filozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Członek Mazowieckiego Towarzystwa Fotograficznego (2007), a także Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego (2009 - 2012).

Sympatyk Otwartego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO (od III edycji) i Światowego Dnia Fotografii Otworkowej (od 2009). Współautorka książki „Moja cyfrówka i ja” wydanej przez Polskie Wydawnictwo Fotograficzne w 2009 (ISBN: 978-83-924694-2-1) i współtwórca kasety VHS „Wadowice” wydanej przez TVP w 1999.

Od 2005 prowadzi kursy e-learningowe z zakresu estetyki i kompozycji obrazu w Internetowej Szkole Fotografii, założonej przez Janusza Kobylińskiego. Od 2008 opiekuje się serwisem internetowym fotografiaotworkowa.pl Od 2010 redaktor naczelny tytułu prasowego „Fotografia Otworkowa” (PR 16630).

W 2011 r. główny organizator Międzynarodowego Konkursu Fotografii Otworkowej o Nagrodę Serwisu "Fotografia Otworkowa" i jeden z członków jury tego konkursu. Główne cykle fotograficzne to: „Pan Czasu” (2004/2006), „Anioły” (2006/2008), „Miasto Kolorów” (2006/2010). 

Więcej informacji:

www.justynakomar.art.pl/
www.facebook.com/justyna.komar.73

Jedna z prac cyklu "Miasto Kolorów"

Ostatnia aktualizacja: 2014-07-02 09:03:58

Udostępnij
Dodaj komentarz